rozwiń zwiń

forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Szczery wywiad - wygraj książkę "Wykorzenieni".

LubimyCzytać
utworzył 25.10.2016 o 12:42

W małej węgierskiej wsi w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych nie ma perspektyw na lepszą przyszłość. Ludzie żyją w skrajnej biedzie, pracują w państwowych gospodarstwach, a jedyną rozrywką jest upijanie się w karczmie. Przemoc domowa – mężów wobec żon, matek wobec dzieci – jest powszechna, tak samo jak ubóstwo materialne, emocjonalne i intelektualne. Autor „Wykorzenionych” pokazuje brutalną rzeczywistość po Drugiej Wojnie Światowej z perspektywy dziecka. Relacje mieszkańców opierają się na agresji, nieufności i niechęci. Bohaterowie książki w powojennej codzienności odkrywają na nowo własną tożsamość.

 
Podczas nauki historii często zapomina się o zwykłych ludziach, którzy brali udział w przełomowych wydarzeniach. Spójrzmy na historię z perspektywy przeciętnego obywatela. Wyobraźcie sobie, że jesteście reporterami i zapraszacie do studia osobę, która osobiście doświadczyła kształtującej się historii. Przeprowadźcie z nią szczerą rozmowę.  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1800 znaków ze spacjami. 



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Wykorzenieni - Jacek Skowroński
Wykorzenieni

Autor : Szilárd Borbély

Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte. Mała węgierska wieś. Skrajna bieda, brak perspektyw, nadziei na lepszą przyszłość. Społeczność, której życie to praca w państwowych gospodarstwach i pijatyki w miejscowej karczmie. Relacje mieszkańców opierają się tu na wzajemnej nieufności, niechęci i agresji – mężowie biją żony, a matki dzieci. Wszechobecne ubóstwo ma wymiar nie tylko materialny, ale też emocjonalny i intelektualny. Powieść Borbely’ego pozwala spojrzeć oczami dziecka na brutalną rzeczywistość po Drugiej Wojnie Światowej. Doświadczone przez los postaci, odkrywające na nowo własną tożsamość sprawiają, że świat Wykorzenionych od pierwszych stron chwyta czytelnika za gardło i na długo nie daje o sobie zapomnieć . Robi mi się duszno, kiedy ktoś mówi o Żydach. Kiedy słyszę słowo „Żyd”, gardło mi się zaciska. Tracę oddech. Szumi mi w uszach. Boję się, że inni to zauważą. Boję się, że się zdradzę. Udaję, że nic mnie to nie obchodzi. Serce podchodzi mi do gardła. W takich chwilach wstrzymuję oddech. Wiem, że powietrza nie starczy na długo, ale do tego czasu ani drgnę. Nie mam odwagi odetchnąć. Uszy mi płoną. Na pewno wszyscy to widzą. Chciałbym zobaczyć się w lustrze. Boję się, że uszy mnie zdradzą. Inni często mówią o Żydach. W ich słowach czai się groźba. Boję się tych słów. (fragment)

Regulamin
  • Konkurs trwa od 25 października do 1 listopada włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1800 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [18]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Tina 27.10.2016 14:49
Bibliotekarka

-Jako mały chłopiec pracował pan przymusowo w niemieckim gospodarstwie rolnym...
-Wlaściwie to pracowałam we własnym gospodarstwie, które Niemcy po 39 sobie przywłaszczyli.
-Jak był pan trakowany przez człowieka, który przejął wasz majątek?
-Było nas w sumie jedenaścioro. Ośmioro dzieci, matka, ojciec i nasza babka. Byliśmy traktowani w różny sposób w zależności od wieku....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ogarbejbe 26.10.2016 23:16
Czytelniczka

-Witam. Bardzo dziękuję za chęć udziału w rozmowie. To jest krótki uliczny wywiad na temat "Historia dzieje się na naszych oczach". Opowie mi Pani o dniu/ wydarzeniu, który jakoś zmienił świat? Proszę o Pani perspektywę.. Pamięta Pani coś takiego?
-A co mam nie pamiętać. Pamiętam jak dziś: słońce świeciło, pogoda idealna. Długo czekaliśmy na ten dzień. Miałam na sobie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ŚpiącaKrólewna 25.10.2016 21:38
Czytelnik

D: Czy dzisiaj również się Pani boi tak jak w czasach wojny?
Ż: Nawyki z obozu pozostały mi do dziś. Chowam jedzenie najczęściej w poszwach poduszki, czy kołdry, ale mam co jeść. Najadam się do syta, ale mimo tego zawsze zostawiam coś w zapasie. No i śpię zawsze na jednym boku- na pryczy zawsze było nas tyle, że musiałyśmy spać na boku. To chowanie jedzenia to trochę ze...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Sieku 25.10.2016 15:08
Czytelnik

- Pamiętasz, co wtedy robiłeś?
- Jasne! Miałem umówioną rozmową, w sprawie pracy. Ważna rzecz, postanowiłem pojechać taksówką. Wiesz, aplikując na stanowisko starszego sprzedawcy trzeba się nosić z fasonem. - Adam parska śmiechem, kiedy o tym mówi, ale zaraz się uspokaja. Jakby przywołany do porządku tematem rozmowy. - A taksówka utknęła w gigantycznym korku. Nie było nawet...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Shino11 25.10.2016 14:58
Czytelniczka

- Witam Pana w studiu programu „Pytanie rodzi odpowiedź, odpowiedź rodzi pytanie.” Chciałabym poruszyć z Panem temat, który ostatnimi czasy wstrząsnął całym światem, a mianowicie- ujawnieniem się bractwa Iluminati, którzy chcieli podłożyć bomby pod mury Watykanu. Jak udało się Panu przeciwdziałać zamachowcom?
- Witam Państwa. Tak się składa, że często wielkie czyny są...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ReaderX 25.10.2016 13:17
Czytelnik

Pomieszczenie w którym się znajduję tonie w mroku. Kiedyś ten przestronny budynek był halą produkcyjną bądź magazynem. Słyszę swój oddech ale również kroki zbliżające się w moim kierunku.
Po chwili widzę błysk zapalniczki i na moment pojawia się twarz mojego rozmówcy. Młody chłopak, ubrany dość niekonwencjonalnie, w wojskowe spodnie, oficerki i koszulę z podwiniętymi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 25.10.2016 12:42
Administrator

Wykorzenieni

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Wykorzenieni